Twitter Spaces Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitter, geçtiğimiz Aralık ayında iOS kullanıcıları için canlı ses odaları özelliğini yayına aldı ve buna Space adını verdi. O zamandan beri bazı Android kullanıcılarıda Space özelliğine sahip oldu. Twitter Spaces’ın neyle ilgili olduğunu merak ediyorsanız veya özelliği kullanmanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makalede Twitter Space’in nasıl kullanılacağını, oluşturulacağını ve katılacağını anlattık.

Twitter Spaces Nedir?

Twitter Spaces, canlı ses odaları oluşturmanıza veya bunlara katılmanıza olanak tanıyan Clubhouse tarzı bir özelliktir. Twitter şu anda Spaces’ı hem Android hem de iOS’ta test ediyor . Bu nedenle Space oluşturma özelliği henüz tüm Twitter kullanıcılarında açılmadı. Ayrıca kısa zamanda Twitter Spaces’in web sürümünün gelmesi bekleniyor.

Space’lere katılım varsayılan olarak herkese açık. Yani Twitter’daki herkes oluşturduğunuz bir Space’e katılabilir. Bununla birlikte, mikrofonu kapatabilir veya karar vermeleri için katılımcılara bu seçeneği sunabilirsiniz. Korumalı tweetleri olan hesaplar bir Space’e ev sahipliği yapamasa da başkaları tarafından barındırılan Spaces’lere katılabilirler. Bir Space sona erdikten sonra tekrar erişilemez ancak Twitter, ses ve altyazı kopyalarını 30 gün boyunca saklayacaktır.

Ev sahibi de dahil olmak üzere toplam 11 kişi birSpace’te aynı anda konuşabilir. Üstelik dinleyici sayısında bir sınırlama yoktur ve aynı anda yüzlerce veya binlerce takipçinizin katılmasını sağlayabilirsiniz.

Twitter Space Nasıl Oluşturulur?

1. Bir Space oluşturmak için, sağ alttaki ‘+’ düğmesine dokunun ve mevcut seçeneklerden ‘Spaces’ı seçin .

2. Space’e bir isim verin ve ‘Star your space / Space’i başlat’ butonuna dokunun .

Space Ayarları

1. Bir Space oluşturduğunuzda mikrofonunuz varsayılan olarak kapalı olacaktır. Mikrofonu etkinleştirmek için sol altta bulunan mikrofon düğmesine dokunun.

2. Yatay üç nokta menüsüne dokunun ve altyazıları etkinleştirmek veya görüntülemek için ‘Ayarları yap’ı seçin .

3. Space’i küçültmek için Space başlığının üzerinde bulunan aşağı oka dokunabilirsiniz. Bu şekilde, bir Space oturumunu dinlerken yayınınızda gezinmeye devam edebilirsiniz. Farklı bir uygulamaya geçerseniz Space bağlantınızın kesilmeyeceğini de belirtmekte fayda var.

Kullanıcılar Space’ Nasıl Davet Edilir

1. Kullanıcıları Space’inize üç şekilde davet edebilirsiniz. Daveti Twitter DM’leri aracılığıyla gönderebilir, Space bağlantısını tweetleyebilir veya diğer platformlarda paylaşmak için bağlantıyı kopyalayabilirsiniz. Bunlardan herhangi birini yapmak için, Space arayüzündeki ‘Paylaş’ düğmesine dokunun.

2. Katılımcıları Davetliler bölümünden yönetebilirsiniz. Buradan konuşmacıları, dinleyicileri görüntüleyebilir ve dinleyicilerden gelen konuşma isteklerini onaylayabilirsiniz.

Bir Twitter Space’e Katılın

1. Space sunucusunu takip ediyorsanız, zaman çizelgenizin üstünde mor bir Space göstergesi göreceksiniz. Üzerine dokunabilir ve katılmak için “Bu Space’ katıl” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Dinleyici veya konuşmacı olarak katılma seçeneğiniz vardır, ancak Space’te konuşabilmeniz için toplantı sahibinin konuşma isteğinizi onaylaması gerekir.

2. Twitter Spacete konuşmak zorunda kalmadan duygularınızı iletmek için emoji tepkilerini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, sağ alttaki emoji düğmesine (artı simgeli kalp) dokunun ve mevcut emojilerden birini seçin.

Bir Space Oturumunu Sonlandırın

1. Tartışmayı sonlandırmaya hazır olduğunuzda, Spaces penceresini kapatmak için ‘Bitir’ düğmesine dokunabilirsiniz. Uyarı göründüğünde, onaylamak için ‘Evet, Bitir’e dokunun.

2. Dinleyiciler ise sağ üst köşedeki ‘Ayrıl‘ düğmesine dokunarak istedikleri zaman Spaces’ten kolayca çıkabilirler. Ev sahibi tartışmayı bitirdiğinde herkes otomatik olarak Space’ten çıkmış olacak.

Aktif Twitter Space’lerini Keşfedin

1. Aktif Space’leri keşfetmek için Twitter’ın arama işlevini kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, arama çubuğuna ‘twitter.com/i/spaces’ girmektir. Devam eden Twitter Space’lerinin bir listesini görmek için bu bağlantıyı kullanın. Bu yöntemle yalnızca tweet olarak paylaşılan Spaces’leri keşfedebileceğinizi söylemekte yarar var.

2. Aktif Space’leri keşfetmek için bir başka harika kaynak Twitterspaces.global adlı resmi olmayan bir web sitesidir . Web sitesi esasen en son Space tweetlerini listeler. 

Tartışmalara Katılmak için Twitter Space’i Kullanın

Twitter Spaces, ses odalarının verimli bir uygulamasıdır, ancak tek olmaktan uzaktır. Clubhouse haricinde, Facebook, LinkedIn, Telegram ve Instagram gibi teknoloji şirketleri de ses odaları özelliğini platformlarına eklemek için çalışıyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.