Steve Ballmer Kimdir?

Apple’ın hikayesine en çok benzerlik gösteren hikaye, daha önce şirketin baş düşmanı olan Microsoft’ta yaşandı. Bill Gates şirketteki görevini bırakmadan önce Microsoft’u dünyanın en değerli şirketi haline getirmişti. Bill Gates, 2000 yılında CEO’luk görevini şirketin güvenilir yöneticilerinden Steve Ballmer’a devretti. Peki Steve Ballmer kimdir?

Bill Gates’in Gidişi

Kendisi şirkette “baş yazılım mimarı” ve başkan olarak görevine devam eden Gates, yazılım mimarlığı görevini de 2008 yılında bıraktı. Böylece görevleri azalan Bill Gates, “Bill & Melinda Gates Vakfı”nda hayır işlerine daha çok vakit ayırmaya başladı.

Steve Ballmer Dönemi

Gates’in ayrılması ile Microsoft’ta yaşananlar şirket için büyük değişiklikleri içeriyordu. Ballmer’ın, “Gates’in kafasında oluşturduğu stratejik planlar artık yönetim kurulu tarafından belirlenecek.” demesi şirketin gelecek dönemdeki yönetim değişikliğini özetler nitelikte. Ayrıca 2008 yılında The Wall Street Journal’a yaptığı bir açıklamada Ballmer, “Gates’e hiçbir şey için ihtiyacımız yok. Prensip olarak ondan faydalanabiliriz ama ona ihtiyacımız kesinlikle yok.” diyerek Gates’in liderliğini tamamen reddettiğini belirtiyor.

Kendine bu kadar güvenen Ballmer’ın yönetiminde şirketin pek de iyiye gitmediğini söylemek yanlış olmaz. Büyüklüğünü ve önemini tartışmaya gerek olmasa da şirketin yaklaşık yüzde 60 kadar değer kaybettiğini belirtmek gerekir. Ayrıca dünyanın en değerli şirketi ünvanını 5.likle değiştirmesi bir yana, piyasa değerinin Apple’ın 150 milyar dolar kadar gerisine düşmesi durumun kötüleştiğinin göstergelerinden.

Şirketin bu hızlı düşüşünü hakedilmeyen bir sonuç olarak değerlendirmek yanlış olur. Ballmer yönetiminde iken Microsoft’un, internet ve mobil dünya için gereken adımları atmaması ve uzun bir geliştirme dönemi sonucunda başarısız olan Vista, sonu hazırlayan nedenlerden sadece bir kaçı. Satışların düşmesi, kar marjının küçülmesi ve güvenilirliğin bir kere kaybedilmesinin çok pahalıya mal olması ise Microsoft’un yaptığı hataların mali sonuçları olarak listelenebilir.

Bill Gates’in tarzı olan rakiplerini ortadan kaldırma odaklı çalışma şekli pek sevilmese de şirketi başarıya götürdüğü çok açık. Son yıllarda iPod, iTunes, iPad gibi yeni ürünler ve sektörler ortaya çıkaran Apple’ın, Microsoft’un yaptığı hatadan kaçınması, eski ürünleri ile çıkmaza girmek yerine yeniliklere açık olması böyle bir düşüşü engelleyecek gibi gözüküyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.