MacOS’ta gizli dosyalar nasıl gösterilir?

MacBook veya Mac masaüstünüzdeki belirli dosyaları kaldırmak, cihazınızın çalışma sistemini etkilileyebilir. Bu nedenle Apple bu dosyaları gizleyerek bulunmasını ve silmesini zorlaştırıyor. Yine de gerekirse bu dosyalara erişebilirsiniz. Peki MacOS’ta gizli dosyalara nasıl erişiliyor.

Apple, bilgisayarınızdaki gizli dosyaları göstermeniniz için size birkaç yöntem sunuyor. ‘Finder’ veya Mac’in ‘Terminal’ uygulamasını kullanarak gizli dosyaları görebilirisiniz.

Ortalama bir Mac kullanıcısının sistem dosyalarını silmesine veya değiştirmesine gerek yoktur. Yazımızda yer alan işlemleri yapmadan önce bunu hatırlatmakta fayda var.

Gizli dosyaları görüntülemek için Finder’ı kullanma

Gizli dosyaları ortaya çıkarmanın en kolay yolu ‘Finder’ı kullanmaktır. Başlamak için Mac dock’taki “Finder” uygulamasını tıklayın. ‘Finder’ penceresinin sol tarafındaki Locations altında ‘Macintosh HD klasörünü’ seçin. Ardından, ‘Command’ + ‘Shift’ + ‘ ‘.’ (nokta tuşu) tuşlarına aynı anda basın. Gri renkli dosyalar genellikle gizlidir. Aynı adımları ‘Belgeler’, ‘Uygulamalar’ ve ‘Masaüstü’ klasörlerinde de uygulayabilirsiniz. Dosyaları bir kez daha gizlemek için ‘Command’ + ‘Shift’ + ‘ ‘.’ (nokta tuşu) tuşlarına aynı anda basın.

hidden ~/Library Klasörünü Görüntüleme

hidden ~/Library ‘Finder’ın’ üst menüsünde bulunur. Mac’te önemli işletim sistemi dosyalarının depolandığı yerdir. Bunları görüntülemek için ‘Finder’a gidin ve menü çubuğundaki’ Git’i tıklayın. Ardından klavyenizdeki ‘Option’ tuşunu basılı tutun. Şimdi ‘Git’ menüsünde ‘Kitaplık’ olarak listelenen gizli ‘~ / Kitaplığı’ göreceksiniz. İçeriği görmek için üzerine tıklayın.

‘~ / Library’ klasörünü tekrar gizlemek için ‘Option’ tuşuna tıklamanız yeterlidir.

Gizli dosyaları görüntülemek için Terminal’i kullanma

‘Terminal’ uygulaması, gizli dosyalara metin tabanlı erişim sağlamanıza olanak tanır. Hem programcılar hem de geliştiriciler bu adımları izlemek isteyebilir.

‘Terminal’i kullanmak için dock üzerindeki’ Finder’ı tıklayın. Ardından menü çubuğundan ‘Git’i ve ardından’ Yardımcı Programlar’ı seçin. “Utilities” klasöründe “Terminal” i seçin.

Aşağıdakileri ‘Terminal’e yazın ve ardından’ Enter ‘tuşuna basın:

defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true

Ardından, aşağıdakileri ‘Terminal’e yazın ve ardından klavyenizdeki’ Enter ‘tuşuna basın:

killall Finder

Artık gizli ve geçici dosyaları Mac’inizin dosya sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Bitirdiğinizde, bu dosyaları bir kez daha gizlemelisiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu kullanın ve ardından ‘Enter’a tıklayın.

defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles false

Ardından, Finder’a bu komutu yazın ve ardından ‘Enter’ tuşuna basın:

killall Finder

Dosyalar bir kez daha gizlenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.